Biljke

/

Repa

Slika Repa

Repa

lat. Brassica rapa var. rapa

Repa je dvogodišnja biljka iz porodice krstašica (Brassicaceae). U prvoj godini razvija mesnati korijen (hipokotil) koji se uzgaja za hranu, dok u drugoj godini cvjeta i stvara sjeme. Korijen je najčešće bijele boje s mogućom ljubičastom nijansom, a lisna roseta tvori hrapave listove s dlačicama na peteljkama.

Porijeklo

Mediteransko područje Europe

Vrijeme za sijanjeMoj vrt

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Sijanje

Branje

Informacije

Broj biljaka na 30x30 cm

4

Cijena po biljci

0.75 EUR

Cijena za sadnju

2.99 EUR

Svojstva

Svijetlost

Polu-sjena

Voda

Vlažno tlo

Zemlja

Srednje (ilovasto)

Nutrijenti

Srednje potrebe

Razmak sijanja/sadnje

15 cm

Dubina sijanja

2 cm

Klijanje

Klijanje u mraku

Temperatura klijanja

2°C

Sijanje

Repa se najčešće sije direktno u vrt tijekom proljeća (ožujak – svibanj) za proljetnu potrošnju ili krajem lipnja i početkom srpnja za jesenje–zimsku upotrebu. Sjeme se sije plitko (1,5–2 cm dubine) u redove razmaka oko 40 cm, dok je razmak u redu 5–10 cm (ili čak 15 cm ako su gusto sijane biljke prenijeti).

Nema dostupnih akcija

Priprema tla

Najbolje uspijeva u lakim, pjeskovitim do srednje težim tlima bogatim humusom, neutralnog do blago kiselog pH‑a. Ne smije se sijati na isto mjesto barem 3–4 godine, osobito ne nakon drugih kupusnjača. Dobri predusjevi: krumpir, rajčica, grah, grašak, neven, špinat, zelena salata. Tlo treba plitko obraditi i obogatiti kompostom, no ne koristiti svježi stajnjak da se ne razvije šupalj korijen.

Postavljanje senzora

Jednom

24.99

Malčiranje slamom

Opcionalno/po potrebi

3.00

Sadnja

Većina uzgoja odvija se direktnom sjetvom. Ako se koristi rastezanje sadnica (rijedak pristup), siju se u moduli dubine cca 2 cm, sjeme držati na toplom (18–20 °C), a transplantirati na otvoreno nakon pojave prvih listova i otvrdnjavanja sadnica.

Površinsko zalijevanje gredice 1m²

Periodično

0.30

Rast

Optimalna temperatura za nicanje je 2–5 °C, mlade biljke mogu podnijeti kratkotrajne mrazove do –3 °C, dok starije do –5 °C. Najbolji rast pri temperaturama oko 15–20 °C; iznad 25 °C klijanje i rast usporavaju.

Nema dostupnih akcija

Održavanje

Potrebno redovito prorjeđivanje da biljke imaju dovoljno prostora (npr. na razmak 15 cm). Od štetnika najčešći su buhači, koje možete spriječiti malčanjem, vlaženjem tla i uporabom prirodnih pripravaka (npr. pepel). Redovito plijevljenje i rahljenje tla pomaže prevenciji bolesti i štetnika.

Okopavanje

Periodično

0.20

Prorijeđivanje

Opcionalno/po potrebi

0.50

Uklanjanje korova

Periodično

0.20

Zalijevanje

Repa voli tlo umjereno vlažno, no ne previše mokro. Nedostatak vlage čini korijen gorak i grub; prevelika vlaga povećava osjetljivost na bolesti i smanjuje vrijeme čuvanja.

Sustav navodnjavanja

Opcionalno/po potrebi

39.99

Zalijevanje gredice 1m²

Periodično

0.50

Berba

Korijenje doseže promjer 6–10 cm za vrijeme 60–90 dana nakon sjetve, ovisno o sorti i uvjetima (rane sorte 40–60 dana, srednje sezone 60–90 dana, kasne preko 90 dana). Berba se obično obavlja ručno ili vilama, ranim sortama početkom jeseni, kasnima do sredine studenog prije prvih jačih mrazeva.

Branje zrelih plodova

Periodično

0.10

Branje 25% najzrelijih plodova

Periodično

0.10

Branje 50% najzrelijih plodova

Periodično

0.10

Skladištenje

Korijenje repe može se dugo čuvati u trapovima ili podrumima do 5 mjeseci ako je čvrsto i suho. Hladnjačko skladištenje za velike količine obično nije ekonomično.

Nema dostupnih akcija

Sorte

Slika Repa namenia
Repa namenia

Bogatog prinosa te blagog, ugodno pikantnog okusa. U slučaju velikog raymaka stvara velike i snažne plodove.

Savjeti

Ako ste sijali gusto, prorijedite sadnice na razmak od barem 15 cm čim narastu, a dodatne biljke možete presaditi u drugi red.

Malčiranje vlaznog tla i dodavanje biljnog pepela (npr. od nevena, ružmarina, češnjaka) kao prirodni repelent štiti mlade biljke od buhača.

Jesu li ti informacije o ovoj biljci korisne?